کدوم زودپز منفجر میشه؟

کدوم زودپز منفجر میشه؟

حتما شما هم زمان استفاده از زودپز با این فکر مواجه شدین که نکنه زودپزم منفجر بشه . . . مخصوصا زمانهایی که سر و صدای زیادی میکنه

خب اول باید ببینیم که زودپز چطور کار میکنه؟!!

در مورد نحوه کارکردن زودپز میتوان گفت زمانی که شما درب زودپز را میبندید و زودپز شروع به کار میکند گرمای داخل دیگ زودپز باعث بالاتر بردن نقطه جوش آب از حد طبیعی میشود، تا غذا را تحت فشار هوا در زودپز طی مدت زمان کوتاه تری بپزد.

در زودپزهای قدیمی روی درب آنها یک سوت قرار داشت که مانند یک هشدار دهنده وظیفه تنظیم فشار بر عهده آن بود که البته در مدل های جدید و امروزی این وظیفه بر عهده ی یک سوپاپ است که پس از مدتی صدایی از سوت و یا سوپاپ شنیده میشود که در این حالت فشار داخل دیگ در حال تنظیم شدن توسط سوپاپ میباشد پس از اتمام فرآیند پخت و خروج کامل بخار اضافی چند دقیقه آن را رها کرد تا بخار کاملا خارج شود پس از آن میتوانید درب زودپز را باز کنید. البته برای باز کردن درب زودپز بایستی حتما تا خارج شدن کامل بخار از آن صیر کنید.

اصلا امکان انفجار زودپز هست؟!!

بله همانطور که گفته شد زودپز فرآیند پخت غذا را توسط فشار و دما انجام میدهد و فشارزیاد در صورت عدم کنترل توانایی انجام هرکاری را دارد

چه چیزی باعث انفجار زودپز میشه؟!!

 • ممکن است واشر دور درب زودپز پاره شده باشد در این صورت فشار حاصل از بالا رفتن دمای دیگ به صورت انفجاری از دیگ خارج شده و باعث ترکیدن زودپز میشود.
 • یکی از شایع ترین علل ترکیدن زودپز خرابی سوپاپ بخار آن است، زیرا هنگامی که فشار داخل زودپز بیشتر از حد نرمال بالا میرود زودپز شروع به سوت زدن میکند و شما متوجه میشوید که باید شعله گاز را کم کنید که اگر در اینگونه مواقع سوپاپ به درستی کار نکنید و شما را از فشار بالا مطلع نکند ممکن است انفجار زودپز رخ دهد.
 • ممکن است آبی که برای طبخ غذا داخل زودپز ریخته اید از حد مجاز بیشتر باشد و با جوش آمدن وبالا آمدن سطح آب در اثر کمبود جا می تواند یکی از علل ترکیدن زودپز باشد.

حالا راهکار چیه؟!!

اول از همه اینکه زودپز استاندارد و با برند معتبر تهیه کنید و بعد از آن نکات زیر را برای نگهداری از آن رعایت کنید

به منظور بهبود کارایی زودپز و جلوگیری از ترکیدن آن میتوانید دستورالعمل های زیر را به کار گیرید:

 • در قدم اول از سالم بودن تمام اجزای زودپز خود اطمینان حاصل نمایید؛ چرا که خرابی در این قطعات می تواند یکی از علل ترکیدن زودپز باشد.
 • میزان آبی که دورن زودپز میریزید به همراه محتویات آن نباید حجمی بیشتر از دوسوم زودپز را اشغال کند.
 • مراقب باشید که سوپاپ شما همیشه در وضعیت تخلیه بخار قرار داشته باشد.
 • بعد از شنیدن صدای سوت حتما شعله گاز را کم کنید زیرا این سوت نشن دهنده بالا رفتن فشار در داخل زودپز است که نیاز به تخلیه بخار دارد.
 • هرگز تا خروج کامل بخار از زودپز درب آن را باز نکنید.
 • سعی کنید در هنگام خرید زودپز انواعی که مجهز به قفل ایمنی هستند را انتخاب کنید.

 

شاید نیاز باشد درهنگام استفاده از زودپز نکات بیشتری را رعایت کنید تا از ترکیدن آن و بروز آسیب های جدی جلوگیری نمایید:

 • هنگامی که زودپز داغ است از دست زدن و جابجا کردن آن خودداری نمایید.
 • هرگز زودپز را داخل فر قرار ندهید این کار باعث انفجار در زودپز و فر میگردد.
 • هیچ گاه بیشتر از حد مجاز آب درون زودپز پر نکنید این کار نیز موجب ترکیدن زودپز میشود.
 • زودپز برای پخت غذاهای با آب طراحی شده است آن را برای پخت سایر غذاها استفاده نکنید.

و در نهایت

زودپزها اگرچه در صورت استفاده صحیح میتوانند غذایی لذیذ و دلچسب را برای ما به ارمغان داشته باشند، اما همانطور که گفته شد گاهی کوچکترین بی دقتی در نحوه استفاده از آن موجب انفجار در زودپز و شاید بروز صدمات جدی تر برای ما شود، پس بهتر است با افزایش آگاهی خود در نحوه استفاده از زودپز در جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی این وسیله اقدام نماییم.

شما میتوانید بهترین انواع زودپزهای استاندارد و معتبر بازار را از فروشگاه لوازم خانگی ولیعصر با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید

https://valiasr-ap.com/product-category/homekitchen/pressurecooker/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.